AİHM Başkanı Spano, fahri doktora aldığı törende gazetecileri salondan çıkarttı

Yaşanan insan hakları ihlalleri nedeniyle Avrupa ve Türkiye’den gelen tepkilere rağmen AKPartili Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen ardından da İstanbul Üniversitesi’nden verilen fahri doktora unvanını alan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Robert Spano, gazetecileri törenin düzenlendiği salona aldırmadı.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlük binası doktora salonunda düzenlenen törene, İstanbul Vali Yardımcısı Uğur Aladağ, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ve AİHM’in Türk yargıcı Saadet Yüksel ile akademisyenler katıldı.

AİHM Başkanı Robert Spano’nun isteği üzerine salona alınmayan basın mensupları, töreni yan odada sinevizyondan izledi. AİHM Başkanı Spano fotoğraflarının çekilmesine ve görüntüsünün alınmasına izin vermedi.

Üniversite görevlileri, tören çıkışında Spano’nun fotoğraflarını çeken gazetecilere, “Çekmeyin” uyarısı yaptı.

Spano; Bu davet geri çevrilemez

Daha önce 12 Eylül diktatörü Kenan Evren’e de verilen fahri doktora unvanını İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak’ın elinden alan Spano, yaptığı konuşmada, AİHM üyesinin kendisine verilen onursal fahri doktora unvanını kabul etmesinin uzun zamandır bir protokol geleneği olduğunu iddia etti. Spano, ”Bu davet geri çevrilmez, gelenek böyledir. Bu bizim mahkememizin tarafsız olmasına halel getiren bir uygulama olarak karşımıza çıkmaz. Bu prestijli ödülü onurla kabul ediyorum. Bu üniversitenin tarihini bilen biri olarak kabul ediyorum.” dedi.

Akademik özgürlüğün, konuşma ve ifade özgürlüğünün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha belirtmek istediğini ifade eden Spano, “Bunlar temel değerlerdir. Avrupa Birliği (AB) kabulünde yatan, insan hakları konvansiyonunun kabulünde yatan değerlerdir. Bu bizi her türlü uçtan koruyacak bir durum” ifadesini kullandı.

Similar Articles

Comments

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Advertismentspot_img

Instagram

Most Popular