Binlerce papaz cinsel istismar faili

Almanya Katolik Kilisesi Piskoposlar Konferansı (DBK) Başkanı George Bätzing, bugün Fulda kentinde düzenlenen toplantının ardından yaptığı açıklamada, kilise bünyesinde görevli papazların cinsel istismarda bulunduğu her kişi için bağımsız bir kurul tarafından ayrı karar verileceği ve tazminat tutarının buna göre belirleneceğini söyledi. Tazminat, ek seferlik olmak üzere 1 Ocak 2020’den itibaren verilecek.

Karar kurulu tıp, psikoloji, hukuk ve eğitim alanından kadın ve erkek olmak üzere yedi kişiden oluşacak. Ödemeler tek seferlik olacak ve kurul üyelerinin arasında Katolik Kilisesi görevlisi olmayacak.

Hak Savunucuları; Tazminatlar Yetersiz

DW’de yer alan habere göre, papazların cinsel istismarda bulunduğu kişilerin haklarını savunan sivil toplum örgütü Eckiger Tisch’ten Matthias Katsch ise, Katolik Kilisesi Piskoposlar Konferansı’nın istismar kişilerin isteklerini göz önünde bulundurmadan karar aldığını belirtti. Örgüt, taleplerinin en az 100 bin avronun üzerinde tazminat ödenmesi olduğunu aktardı.

Ayrıca, Katolik papazların cinsel tacizine maruz bırakılanların birçoğunun çalışamaz durumda olduğu, bu nedenle tazminatın yetersiz olduğu ifade ediliyor.

Ne olmuştu?

Alman Katolik Kilisesi Piskoposlar Konferansı’nın iki yıl önce yayınladığı araştırma sonucuna göre, 27 piskoposluk bölgesinde 38 binden fazla dosya incelenmiş ve 1946-2014 yıllarında çoğu erkek en az 3 bin 677 çocuğun cinsel istismara uğradığı belirlenmişti. Raporda bin 670 papazın fail olduğu açıklanmıştı.

Ancak ortaya çıkmamış taciz vakalarının sayısının bilinen rakamın çok üstünde olduğu tahmin ediliyor.

Similar Articles

Comments

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Advertismentspot_img

Instagram

Most Popular