Çanakkale Köprüsü kazığı

Çanakkale köprüsünün maliyeti 3 yılda çıkaracak. Geriye kalan 13 yıl 2 ay boyunca mütahitin kasalarına her yıl bugünkü kurla 2 milyar 173 milyon TL girecek!

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, 18 Mart 2022 tarihinde açılması planlanan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün maliyetine ve günlük araç geçiş garantisini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na sordu.

Cevapları açıklayan Yavuzyılmaz, hazinenin günlük 45 bin araç geçişini garanti ettiğini, geçiş ücretinin ise KDV hariç 15 Euro (134 TL) olarak belirlendiğini belirterek, “Şirket köprünün maliyetini yaklaşık 3 yılda çıkarıyor. Sözleşmedeki birim fiyatlarla hesaplandığında her yıl şirketin kasasına 2 milyar 173 milyon TL girecek” dedi.

Yapımı süren 1915 Çanakkale Köprüsü’nün sözleşmedeki maliyet bedelini soran CHP’li Yavuzyılmaz, “Gelen yanıta göre bu maliyet 7 milyar 145 milyon TL. Sözleşme gereğince 1915 Çanakkale Köprüsü’nde otomobil araç geçiş ücreti 15 Euro + KDV” dedi.

“Şirket köprünün maliyetini 3 yılda çıkarıyor”

Köprünün işletmeye açılacağı tarihten işin devredileceği tarihe kadar geçecek sürede hazinenin her gün 45 bin araç için garantisi verdiğini belirten Yavuzyılmaz, şu bilgileri verdi: “Şirket köprünün maliyetini yaklaşık 3 yılda çıkarıyor.

Sözleşmedeki birim fiyatlarla hesaplandığında her yıl şirketin kasasına 2 milyar 173 milyon TL girecek. Sözleşmenin süresi ise 16 yıl 2 ay olarak belirlenmiş.

Köprü, Karayolları’na devredilene kadar geçecek olan sürede şirketin kasasına girecek olan parayla en az 3 tane 1915 Çanakkale Köprüsü yapmak mümkün”

Vatandaşların işsizlikle, yoksulluk ve ekonomik krizle yaşam mücadelesi verdiğini ifade eden Yavuzyılmaz, “Bu köprü geçişleri hazine garantileriyle vatandaşımızın sırtına daha fazla yük yükleyip yandaşı zengin etmek yazıktır, günahtır” dedi.

2017 yılında yapılan ihaleyi Daelim (Kore) – Limak – SK (Kore) – Yapı Merkezi OGG kazanmıştı. Ortak girişim grubu köprü ve otoyol yapımı için 10 milyar 354 milyon 576 bin 202 lira proje bedeli ve 5,5 yıllık yapım süresi dahil toplam 16 yıl 2 ay 12 gün işletme süresi teklif etti. En kısa sözleşme süresini teklif eden grup ihaleyi kazanmış oldu.

Similar Articles

Comments

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Advertismentspot_img

Instagram

Most Popular