Gürsel Tekin; “Son 27 yılın En Değersiz TL’si”

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin Merkez Bankası (TCMB) eylül ayına ilişkin reel efektif döviz kuru endeksi verilerine ilişkin açıklamlarda bulundu. .

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ; Merkez Bankası (TCMB) eylül ayına ilişkin reel efektif döviz kuru endeksi verilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Türk Lirası’nın değeri Ocak 1994 yılından bu yana en düşük seviyesine gerilediğini  ifade eden Tekin sözlerine şöyle devam etti ; 

“Reel efektif döviz kuru endeksi eylülde bir önceki aya kıyasla 1,59 puan azalarak 62,21’e düştü. Endeks, ağustosta 63,80 düzeyinde bulunuyordu. Böylece Türk Lirası, eylülde 2019’un aynı ayına göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) bazında 14,75 puan değer kaybetti.

Reel efektif döviz kuru 2017 yılında geçilen başkanlık sisteminden bu yana düşüş yaşıyor. Kur, 2018 yılındaki Rahip Brunson krizinde 62,56 seviyesine düşmüştü.

Ekonomide 2018’deki Brunson krizinin etkileri henüz geçmemişken koronavirüs salgını tüm ekonomik göstergeleri alt üst etti. Önceki krizlerden farklı olarak tüm dünya ekonomilerinin etkilendiği krizde ülke ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 9,9 küçülürken, TL de en değersiz döneminde.Reel efektif döviz kuru ile Türkiye’deki ve yurt dışındaki tüketicilerin mal ve hizmet sepeti fiyatları kıyaslanabiliyor. ” ifadelerini kullandı.

Similar Articles

Comments

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Advertismentspot_img

Instagram

Most Popular