Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7°C
Karla Karışık Yağmur

CIA destekli Erivan yönetimi, Dağlık Karabağ’ı Azerbaycan’a, Rusları Amerikalılara sattı mı?

01.10.2020
A+
A-

CIA destekli Erivan yönetimi, Dağlık Karabağ’ı Azerbaycan’a, Rusları Amerikalılara sattı mı?

Ermenistan, NATO ülkelerinden Yunanistan’a zimmetli.
O nedenle Doğu Akdeniz’de yaşanan kriz ve Azerbaycan – Ermenistan arasında patlak veren sıcak çatışma rastlantı sayılmaz.

Ermenistan’ın jeostratejik hamlelerine bakıldığında bir taraftan Karabağ sorununu çözerek, şimdiye kadar dışlandığı bölgenin bir parçası olarak gelişmişlik düzeyini yükseltmek ve Rusya’nın yörüngesinden kısmen çıkmak istediği görülebiliyor.

Ne var ki, Rusya’nın desteğini kaybetmeden Azerbaycan ve Türkiye’ye karşı ulusal çıkarlarını koruma refleksiyle hareket ettiği ‘defacto’ durum nedeniyle söylenemez. 

Ermenistan, üç yıldır Rus etkisini kırmak için çabalıyor…

Nitekim bu çabaya en net örnek, Eylül 2017’de Ermenistan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanı Levon Mkrtchyan’ın, ülkede Rus dilinin artık yabancı dil statüsünde olacağını belirtmesiydi. 

Mkrtchyan, Rus dilinin Sovyet döneminde de, Ermenistan’da yaygın olarak kullanıldığını ancak resmi statüsü olmadığını sözlerine eklemiş, “Örneğin, üniversiteye girme sınavlarında yabancı dil olarak Almanca, İspanyolca, İtalyanca İngilizce veya Fransız dillerinde sınav var, ama Rus dilinden yok” diyen bakan, “Bundan sonra Rus dili Ermenistan’da yabancı bir dil statüsüne sahip olacaktır” açıklamasında bulunmuştu.

Ermeniler, Rus askeri üslerini kapatmaya çalışıyor…

CIA güdümlü Ermeni yöneticilerin asıl amacı Sovyetler’in dağılmasına rağmen Rusya Federasyonu’nun tahliye etmediği askeri üslerini kapatmak, ama işleri çok zor.  Çünkü Rusya buradaki üslerde yerleşik asker sayısını artırdı, silah ve mühimmat takviyesi yaptı. Rusya’nın, Güney Kafkasya’da tek askeri üssü Ermenistan’da bulunuyor. 

1995’te kurulan, Erebuni hava üssü ile Ermenistan’ın Gümrü şehrinde bulunan diğer bir Rus üssünde; S-300 savunma füze sistemleri, MiG-29 savaş uçakları ve yaklaşık 4 bin 500 Rus askeri var.  102. Gümrü askeri üssü ve aynı üsse ait olan ve başkent Erivan’daki Erebuni askeri havaalanında yer alan 3624. hava üssü.  Rusya, tüm bunlardan haberdar ve Ermenistan’ı kendi başına bırakmaya pek gönlü yok!

Kaderin cilvesine bakın, yıllar önce Hocalı katliamını gerçekleştiren Ermeni çeteleri destekleyen Rusların sopası da Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri. Etme bulursun dünyası. 

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan neden “the West’s man- Batı’nın adamı” görülüyor?

Armen Sarkisyan; Ermenistan’ın yeni rotasının anlaşılması açısından ikon bir isim.  Armen Sarkisyan/ Արմեն Սարգսյան, 23 Haziran 1953, Revan/Erivan/ Yerevan doğumlu. Yani, Dağlık Karabağlı Ermeni politikacılardan değil. ABD ve Fransa’nın desteğini arkalayan Ermenistan’ın, Rusya Federasyonunun yörüngesinden çıkma girişimleri, Armen Sarkisyan’ın Ermenistan Cumhurbaşkanı seçilmesiyle daha bir hızlandı.

Erivan’da faaliyet gösteren Kafkas Enstitüsü (Caucasus Institute) Başkanı Alexander Iskandaryan’ın; Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan için, Rus yanlısı Ermeniler için o bir “the West’s man” yani “Batı’nın adamı” değerlendirmesine bakılırsa, yaşanan süreç daha iyi anlaşılabilir. 

Armen Sarkisyan’ın İngiliz Petrol (BP), Alcatel, Telefonica, Bank of America Merrill Lynch ve diğer çokuluslu şirketlerin kıdemli danışmanı. İngiliz Petrol şirketi British Petroleum (BP) Ermenistan-İngiltere siyasi diyalogunda kilit rol oynuyor.

2011’de Ulusal Meclis Avrupa Entegrasyonu Daimi Komitesi başkanı Naira Zohrabyan, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndaki Güney Kafkasya işleri sorumlusu Josephine Gold ile konuyla ilgili görüşmüştü. 

BP plc; Merkezi Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’da olan Britanyalı ve çok uluslu enerji ve petrol şirketi. Şirket dünyadaki en büyük özel enerji şirketlerinden ve dünyanın en büyük altı enerji şirketi arasında yer alıyor. 1908 yılında Anglo-Persian Oil Company olarak kuruldu. 1954’te British Petroleum adını aldı.

Armen Sarkisyan’ın danışmanlığı yaptığı Bank of America Corporation, merkezi Kuzey Carolina, Charlotte’da bulunan çokuluslu bir bankacılık ve finansal hizmetler şirketi ve ABD’deki en büyük bankalar listesinde 2. sırada yer alıyor.

2008’de Merrill Lynch’ı satın alması, onu dünyanın en büyük servet yönetimi şirketi ve yatırım bankacılığı pazarında önemli bir oyuncu haline getirdi. 

Bank of America, ABD’nin 50 eyaletinde, Columbia Bölgesi’nde ve 40’tan fazla ülkede faaliyet gösteriyor. 

Danışmanlık yaptığı şirketlere bakılırsa Armen Sarkisyan sırtını iyi yere dayamış. Ama Türkçe’de bir atasözü var, “Ağaca dayanma kurur, insana dayanma ölür”

Ermenistan, devlet kademesinde Sovyet döneminin izlerini siliniyor…

Ermenistan devlet bürokrasisinde yaşanan tasfiye hareketi, yeni dönemin ruhuna uygun ipuçları içeriyor.  

8 Mayıs 2020 Cuma günü, Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan ve Başbakan Nikol Paşinyan’ın  müşterek imzaları ile yayınlanan kararname ile üç önemli atama yapıldı.

Ermenistan Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Արտակ Մաթևոսի Դավթյան / Artak Matevosi Davtyan’ın yerine, Rusya Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Askeri Akademisi’nden mezun Onik Gasparyan/Օնիկ Գասպարյան atandı. Onik Gasparyan Başbakan Paşinyan ile aynı kasabadan. 

Erivan’ın Kentron idari bölgesinde Nalbandyan St., Building 104, Yerevan 0001, Ermenistan adresinde faaliyet gösteren  ulusal güvenlik ve istihbarattan sorumlu Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi -Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Անվտանգության Ծառայություն Başkanı Eduard Aşot Martirosyan’ın görevden alınması ile boşalan göreve, 1991 Gegharkunik ilçesi, Yeranos köyü doğumlu Argişti Elbeky Kyaramyan/ Արգիշտի Քյարամյան  atandı. 

Emniyet Müdürlüğüne ise Tavush bölge polis departmanının başkanlığında bulunan. 15 Haziran 1974’te Ijan doğumlu Vahe Ghazaryan getirildi.  

Eski Genelkurmay Başkanı Artak Davtyan, oğlunun düğününde darbe mi planladı?

Bu atamaların perde arkasında,  Ermenistan yönetimde yaşanan ABD- Rusya çekişmesinin izleri görülebilir. 

Ancak bu toplantıya katılanların tasfiye gerekçeleri Ermeni basınına, Genelkurmay eski Başkanı Artak Davtyan’ın oğlunun düğününde pandemi önlemlerine riayet etmediği için görevden alma olarak yansıtıldı. Ermeni basını, pandemi önlemlerine uygun olmayan düğün için “skandal” başlıkları attı.  Artak Davtyan’ın oğlunun nikah töreni, askeri daire üst düzey temsilcilerinin de katıldığı Savunma Bakanlığı merkez binasına yakın lüks özel evinde gerçekleşti. Milli Savunma Bakanlığı’na ait resmi plakalı araçlar, Artak Davtyan’ın özel evinin yakınına park  edildiler.

-Artak Davtyan, Ermenistan eski Genelkurmay Başkanı-

Ancak kulislerde Davtyan’ın istifası haberi ortaya çıkmadan önce kışlalarda olağanüstü hareketlik olduğu konuşuldu. Eğer söylentiler doğruysa, Artak Davtyan, oğlunun düğün töreni bahanesi ile konuğu bazı askeri, emniyet ve istihbarat yetkilileri ile askeri darbeyi tartışmış. Darbe söylentilerinin gölgelediği, görevden almalar ve yeni atamalar süreci, Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan ve Başbakan Nikol Paşinyan’ın alelacele atama kararnamelerinin yayınlaması ile tamamlandı. 

Ermenistan İstihbarat Başkanı Argishti Karamyan, Kotayk piskoposluğu Başpiskoposu Arakel Elbek Karamyan’ın gayri meşru çocuğu…

Gegharkunik ilçesine bağlı Yeranos köyü, Sevan Gölü kıyısında yer alıyor. Türklerin Gökçe/Göyçe Gölü dedikleri bu göl, yaklaşık 78 km uzunluğu, 56 km genişliği ile sadece Ermenistan’ın değil, Kafkasya’nın da en büyük gölü. 

Azerbaycan’a oldukça yakın bu göl Basarkeçer (Vardenis) rayonu sınırları içerisinde kalıyor. Bu reyona bağlı Taşkent, Goşabulak, Sarıyakup, Baş Şorca, Aşağı Şorca, Soğankulu-ağalı, Ağkilise, Zod, Kulu, Ağalı, Büyük Karakoyunlu, Küçük Karakoyunlu, Zerzibil, Edli, İnekdağı, Karaiman, Kesemen, Başkent, Bala Mezraa, Şişkaya, Baş Hacı, Karipkaya köylerinin isimlerine bakıldığında Türkler’in yerleşim merkezi olduğu rahatlıkla söylenebilir. 

Genellikle “Terekemeler”den oluşan Basarkeçer rayonunda günümüz itibarı ile bu bölgede yaşayan Türk nüfustan eser yok. 

İşte Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi başkanı 29 yaşındaki Argishti Karamyan ve kamuoyundan gizlediği babası Kotayk piskoposluğu Başpiskoposu Arakel Elbek Karamyan bu bölgeden. Belki birkaç kuşak öncesi Terekeme kökenli olabilir. Çünkü ön adı Elbek, Anadolu Türkçesi’ne göre Elbey. Resmi biyografiye göre Argishti Karamyan 22 Mayıs 1991’de Gegharkunik ilçesi Eranos köyünde doğdu. Erivan Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden lisans derecesi ile mezun oldu. 2015 yılında Adalet Bakanlığı Akademisi’nde savcılık adayları için mesleki eğitim kursunu tamamladı. 2013-2017 yılları arasında Erivan’da Kanaker-Zeytun İlçe Emniyet Müdürlüğü Tetkik Şubesi’nde çalıştı. 2016 yılında Shirak İlçe Savcılığı’nda savcı olarak çalıştı. 2016’dan 2018’e kadar Erivan Şehri Savcılığı’nda savcı olarak çalıştı. 

2018 yılından itibaren Ermenistan Cumhuriyeti Devlet Gelir Komitesi soruşturma dairesi başkanı, ardından soruşturma ve operasyonel soruşturma dairesi başkan yardımcısı olarak görev yaptı. 1 Mart 2019 tarihinden itibaren Devlet Kontrol Servisi Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2018 yılında, vergi hizmetinin özel yarbay rütbesine layık görüldü. Devlet Kontrol Teşkilatı’nın resmi internet sitesinde yayınlanan biyografide Argishti Karamyan’ın babasının adının geçmediğine ne demeli?

Sadece babası değil, annesinin ismi de yer almadığı biyografiye en büyük katkıyı Ermeni gazeteciler Karine Kirakosyan ile Sjada Gazaryan sundu. Bu iki gazeteci, Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi Başkanı Argishti Kyaramyan’ın eksik mal bildirimi soruşturması sırasında annesinin ismine ulaşmayı başardılar. Ayrıca İstihbarat başkanının mal varlığı, onun yaşındaki birisi için dudak uçuklatan sayıda.

Argishti Karamyan’ı dünyaya getiren Larisa Rubeni Grigoryan, Ermeni Kilisesi kurallarına göre  evlenmesi yasaklanan ruhani lider ile  kilise kuralları açısından gayrimeşru olarak  nitelendirilen beraberliğinden, Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi Başkanı Argishti Kyaramyan’ı doğurmuş. Daha önce gazeteciler Argishti Karamyan’a babasının kim olduğunu sormuş,  ancak Argishti Karamyan bu soruya cevap vermemiş ve ailesi ile ilgili soruları cevaplamak istemediğini söylemişti.

Ancak basında çıkan haberlere göre, Argishti Karamyan’ın babası Ermeni Apostolik Kilisesi Kotayk piskoposluğunun başı Başpiskopos Arakel Karamyan. Asıl adı Elbek olan başpiskopos, Argişti Karamyan’ın oğlu değil uzak akrabası olduğunu söylese de Ermenistan kamuoyu gerçeği  çoktan öğrendi.

Argişti Karamyan’ın Ermenistan bürokrasisinin tepe noktasında görev yapması rastlantı falan değil. En büyük şansı, babasının üst düzey bir din adamı ruhani olması. Adam kripto ama neyin nesi anlayamadım.  Kısacası, Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi Başkanı Argişti Karamyan, Teolojik jeopolitik ve teolojik istihbarat eskilerin deyimi ile “mabet istihbaratı”nın biyolojik ürünü. Kim bilir daha ne ürünler var piyasada ah bir bilseniz?

Hüdaferin Köprüsü ve Avrupa Birliği’nin Otoyol projesi…

Kuzey Azerbaycan ile İran arasında bağlantıyı sağlayan ana geçiş yollarından birisinin  ve Aras nehri üzerinde bulunan bu köprü stratejik önemde. 

Hüdaferin/Khodaafarin Köprüleri, Aras Nehri boyunca İran’ı, Azerbaycan’ın Jabrayil ilçesine bağlayan, Ermeni ordusu tarafından işgal edilen ve Dağlık Karabağ Cumhuriyeti tarafından yönetilen fiili olan iki kemer köprüsüdür.

Ermenistan bu  tarihi geçiş yolunu, Avrupa Birliği’nin projesi kapsamında otobana dönüştürdü. İran’ın velayeti fakih rejiminin de bu şer plana örtülü finans sağlaması maalesef esef vericidir.  Ayrıca büyük kısmı Azerbaycan sınırları içerisinde kalan Aras Nehri üzerinde büyük bir baraj yaptılar.  Amaç, Azerbaycan’ı çepeçevre kuşatmak, muhasara altına almaktı.   Umarım Azerbaycan Ordusu, bu hain planı boşa çıkaran bir operasyon gerçekleştirmiştir. 

Ankara-Moskova görüşmeleri kapsamında Azerbaycan-Ermenistan savaşı nereye gidiyor?

Bu savaş, uzun zamandır devam eden düşük yoğunluklu çatışmaların biriktirdiği negatif enerjinin boşalmasına yol açtı. Her iki taraf da hazırlıklı olduğundan, beklenilmez değildi. Geçtiğimiz aylarda patlak veren Tovuz çatışmaları, bugün yaşanan savaşın habercisi idi. 

Bu savaşa her ne kadar Ermenistan saldırısı start verse de şimdiden kazananı Azerbaycan olmuştur. Her şeye rağmen Türkiye ile Rusya Federasyonu’nun mutabakatı altında kontrollü bir savaştır. 

Rusya, Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ’a girmesini şimdilik görmezlikten geliyor. Ancak Azerbaycan ordusunun cephede çok ciddi başarısı yok.

Beklenen, TSK eğitimini almış, bu yazın birlikte tatbikat yaptıkları Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ’ın tamamını işgalden kurtarmak ve onbinlerce ‘gaçkın’ın geri dönmesini sağlamak olmalıydı. Bu gidişle “uma uma döndük sarı muma” şarkısını söylerler. 

Alınan bir kaç köy için şu söylenebilir, Azerbaycan ordusunun attığı taş ürküttüğü kurbağalara değmedi gibi. 

Ankara, Moskova ile yakaladığı görüşme zeminini kaybetmek istemiyor.  Libya ve Suriye krizlerinin atlatıldığı süreçte her iki tarafın konuşulabilir pozisyonunu devam ettirme kararlılığı, Dağlık Karabağ için de söz konusu. Ayrıca İsrail’in Azerbaycan’a açıktan desteği ve silah sevkiyatı Rusları bu konuda daha temkinli davranmaya itiyor. 

Uzun lafın kısası; Azerbaycan Ordusu, Dağlık Karabağ’da sadece Hocalı katliamının sorumlusu Ermeni çetelerini değil, bu katiller sürüsünü destekleyen NATO üyesi, Amerikalıları, Fransızları ve dahi İngilizleri dövüyor.  Kılıcınız keskin, Gazanız mübarek olsun! 

Azerbaycan Repubblicası Prezidenti İlham Aliyev’den tarihi çarpıtan konuşma!..

27 Eylül’de Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Aliyev başkanlığında Güvenlik Konseyi toplantısı yapıldı. Prezident Aliyev, ne acıdır, tarihi gerçekleri çarpıtan bir konuşma yapmak ihtiyacı hissetmiş. 

Demek ki Azerbaycan halkının Nahcivan kliğinin yönetimine duyduğu tepkiyi gidermesi için “Aliyev Yoldaş”a bu konuşma yaptırılmış. Ancak Yoldaş Aliyev’in açıklamalarının yangını körüklemekten başka bir işe yarayacağını sanmam.

Aliyev yoldaş diyor ki;

“Mücadelemiz bir adalet mücadelesidir ve bugün Azerbaycan vatandaşları devlete tam destek veriyor ve biz bu desteği hep hissediyoruz. Dağlık Karabağ sorunu bizim ulusal sorunumuzdur. Dağlık Karabağ sorununun çözümü bizim tarihi görevimizdir. Ben defalarca söyledim ve bugün şunu söylemek istiyorum ki, bu meseleyi Azerbaycan halkı memnun kalacak şekilde çözmemiz gerekiyor.  Tarihi adaletin yeniden tesis edilebilmesi için bunu çözmeliyiz. Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü yeniden sağlamak için bunu yapmalıyız.  Çatışmanın ilk yıllarında dünya Ermenileri Azerbaycan’ı saldırgan olarak tanıttı. Maalesef o dönemde Azerbaycan’ın önderliğinde bulunanlar bu propagandaya karşı seslerini yükseltemediler.  Azerbaycan o kadar zor bir durumdaydı ki topraklarımız kaybediliyordu ama dünya Azerbaycan’ın saldırgan olduğunu düşünüyordu. Karabağ topraklarının kaybedilmesinin nedeni Azerbaycan Halk Cephesi, Müsavat Partisi’dir. Onların zamanında topraklarımız işgal edildi. Onların haince, eksik faaliyetleri sonucunda bu toprakları kaybettik. Her zaman geçici olarak kaybolduğumuzu söyledim, bu topraklara dönmeliyiz.  Şuşa’nın satışı ancak o dönemdeki iktidar mücadelesinin bir sonucu olarak gerçekleşti. Kelbecer ve Laçin’in işgali doğrudan Azerbaycan Halk Cephesi hükümetinin sorumluluğundadır.  Bu işgalden sonra bir sonraki işgalin neredeyse kaçınılmaz olduğu ortaya çıktı. Çünkü Laçin, Kelbecer ve Şuşa’nın işgali Dağlık Karabağ ile Ermenistan arasında coğrafi bir bağlantı oluşturdu.  Bu durumda elbette o bölgelere, Dağlık Karabağ’a silah temini ve ardından diğer maddi kaynakların temini kolaylaştı. Bugün Azerbaycan Halk Cephesi Partisi ile Müsavat Partisi’nin gönülsüz eylemlerini, Azerbaycan üzerindeki bu lekeyi siliyoruz.”

Bu sözler birlik ve beraberlik olunması bir günde edilecek laf değil. Oysa Azerbaycan topraklarının büyük kısmı, Haydar Aliyev Yoldaşın zamanında Ermeni işgaline terk edildi. 

İspatı işte: 
– Laçin, Ayaz Mutallibov döneminde 18 Mayıs 1992’de 
– Kerbecer, Elçibey döneminde 2 Nisan 1993’te
– Agdam,  Haydar Aliyev döneminde 23 Temmuz 1993’te 
– Yine Cebrail ve Fuzuli 23 Ağustos 1993’te,
– Kubatlı 31 Ağustos 1993’te,
– Zenginan ise 29 Ekim 1993’te…

Hepsi Yoldaş Haydar Aliyev döneminde Ermeni çetelerine bırakıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “kardeşim” diye hitap ettiği İlham Aliyev Yoldaş, görüldüğü gibi babası Haydar Aliyev’in kötü mirasını temizliyor.

Rahmetli Elçibey’e pislik atmakla, tarihi gerçekler örtbas edilemez. Güneşi balçıkla sıvamaya çalışmak ahmakların işidir.

İlham Aliyev Yoldaşa çağrım, “Halep orada ise Arşın burada”dır. Azerbaycan halkının umudu, bir an önce  Nahcivan kliğinin sultasından kurtulmak için Hazarın Sultanı Arif qızı Mihriban Paşayev’in anayasa gereği “Azerbaycan Respublicası Prezidenti” olmasıdır. 

Ömür Çelikdönmez

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.