Osmangazi Köprüsü’ne havadan para ödemeye devam ediyoruz

Yap-İşlet-Devret modeliyle yaptırılan hazine garantili Osmangazi Köprüsü için yılın ilk altı ayında 1 milyar 750 milyon TL’lik kaynak aktarıldı.

Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli’ni vatandaşlar kullanmasa bile yıllık kişi başı en az 60 TL ücret ödeyecek.

AKP iktidarının öve öve bitiremediği ve cebimizden para vermeden yapacağız dediği yol ve köprü ücretleri ekonomik olarak zor durumdaki vatandaşların sırtındaki yük olmaya devam ediyor.

Araç geçiş sayısının pandemi dolayısıyla görece azaldığı 2020 yılının ilk yarısında Osmangazi Köprüsü için hazine OTOYOL AŞ’ye 1 milyar 750 milyon TL’lik ödeme yapacak.

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ

Örneğin Hazine, Osmangazi Köprüsü’nde geçmeyen her araç için KDV dahil 37.8 dolar ödeme yapıyor. Her yılın 2 Ocak tarihli dolar kuruna göre ödenecek olan miktar belirleniyor. Osmangazi Köprüsü için Hazine garantisi kapsamında geçen yıl kişi başı en az 25 TL ücret ödendi.

AVRASYA TÜNELİ

Avrasya Tüneli’ni işleten konsorsiyum ile yapılan sözleşme gereği şirkete günlük 68 bin 500 araç garanti verilmiş. 2019 yılında projeden 47 bin 317 araç geçti. Aradaki günlük 21 bin 183 aracın garantisi hazine tarafından ödendi. Tünel için 2019 yılında ödenen ücret toplamda 180 milyon TL oluyor. Bu ücret 83 milyona bölündüğünde kişi başı 2,1 TL çıkıyor.

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne günlük 135 bin araç garantisi verilmiş. 2019 yılında projenin geçiş ücreti otomobiller için 19,15 TL idi. 2019 yılında Hazine projenin sahiplerine yaklaşık 3 milyar TL ödeme yaptı. Söz konusu rakam Türkiye’nin nüfusuna bölündüğü zaman ortaya kişi başı 36 TL’lik Yavuz Sultan Selim Köprüsü faturası çıkıyor.

Konuyla ilgili Twitter hesabından yorumda bulunan gazeteci Murat Muratoğlu; “Cebimizden 5 kuruş çıkmayacak” denilen Osman Gazisi Köprüsü için işletmeci şirkete yılın sadece ilk 6 ay ödemesi 1 milyar 750 milyon lira! Kişi başı 21 lira… Biz mi köprüden geçiyoruz, köprü mü bizden? Ülkede 3-5 tane müteahhit rahat etsin diye 84 milyon köle…” ifadelerini kullandı.

Similar Articles

Comments

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Advertismentspot_img

Instagram

Most Popular