ŞERİF MARDİN

Şerif Mardin’in ölümü sonrası gerçekte kim olduğunu doğru adresleyebilen bir yazı yazıldı mı? Değilse şuraya birkaç anektod bırakalım.

Öncelikle Şerif Mardin’in Özbekler Tekkesi’ne uzanan aile bağlarını hatırlamakta fayda var. 

http://www.iyibilgi.com/haber.php?haber_id=35583

Kendisi Türkiye’de yaşadığı döneme dair aykırı ses görülmesine rağmen, hep muteber olmuştur. Çünkü “tasarlanan” geleceği işaret etmiştir. Bugün “Yeni Türkiye” olarak adlandırılan “2. Cumhuriyetçilik” akımının ideolojik taşlarını döşeyen kadronun “görünen yüz”üdür. İdeolog ifadesi sizleri yanıltmasın. Zira bazı konumlardaki kişilerin ortaya koyduğu ideoloji, uygulayıcı kadrolar için programdır.

Şerif Mardin’in tezgahından geçen sol:

Sağdaki örnekler kümesi ise daha geniş. Said Nursi’den, Gülen Cemaati’ne, AKP’ye kadar tüm liberal İslamcı gruplar. 

Şerif Mardin’in öğrencisi Davutoğlu, Jön Türk İbrahim Alaatin Gövsa’nın, Sabatay Sevi kitabının üzerinde imza atıyor. Ekleyeyim aynı Davutoğlu’nun kızı, Kırım’da doğmuş Karaim’lilerden Sabri Ülker’in torunuyla evli.

Türkiye’nin son 30 yılına baktığımızda, resmi bir görevi olmayan Şerif Mardin’in teorisyen olarak çizdiği rotanın takip edildiğini görüyoruz. Bu anektodlar eşliğinde yanıt aramamız gereken soru: 

Şerif Mardin sıradan bir akademisyen mi?Yoksa temsil ettiği başka bir güç mü var? Bu soruya vereceğimiz yanıt doğrultusunda, sorulacak 2. soru:

Türkiye’yi gerçekte kim yönetiyor, basiretsiz Siyasal İslamcılar mı? Yoksa yarınıın Türkiye’sini oluşturmak için, 30 yıl önce ideolojik altyapı oluşturanlar mı?

Ek bilgi:

(Üzeyir Garih’in cesedinin bulunduğu mezarın sahibi Küçük Hüseyin Efendi, Ömer Fevzi Mardin’in şeyhidir).

Şerif Mardin evanjelist güdümlü Arusi tarikatının şeyhi Ömer Fevzi Mardin’in akrabasıdır.

Şerif Mardin, F. Gülen’in fahri başkanlığını yaptığı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nca düzenlenen “Din devlet ilişkileri” Sempozyumu’na katıldı. Şerif Mardin İslami yaklaşımın en doğru ve en mükemmel Gülen tarafından ortaya konulduğunu açıklamaktadır.

Şerif Mardin 28 Şubat 2005’te Milliyet’te yayınlanan röportajında AKP’yi demokrasi savaşçısı ilan etmektedir. Aynı röportajda Şerif Mardin, NATO gibi eski afaki şeylerden söz edilmesiyle Türk – Amerikan ilişkilerindeki belirsizlik düzeltilemez diyor.

Ek okuma: Yeni Türkiye ve Şerif Mardin

http://www.abcgazetesi.com/yeni-turkiyenin-taslarini-doserken-serif-mardinin-ardindan-63520h.htm

Bu da İngiliz güdümlü Siyasal İslamcılığın Şerif Mardin güzellemesi

http://www.yenisafak.com/yazarlar/yusufkaplan/kendi-ulkesinde-cifte-surgun-yasayan-bir-entelektuel-serif-mardin-2040064

Similar Articles

Comments

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Advertismentspot_img

Instagram

Most Popular