DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Yağışlı

Terör örgütü PKK milyar dolarlık uyuşturucu trafiğini yönetiyor

Milat gazetesi yazarı Serdar Arseven’in “Uyuşturucu ile Mücadele” Yazı Dizisinin 5. bölümünde hain terör örgütü PKK’nın milyar dolarlık uyuşturucu trafiğini bizzat yönettiğini yazdı

Terör örgütü PKK milyar dolarlık uyuşturucu trafiğini yönetiyor
14.02.2021
A+
A-

İçişleri Bakanlığı’nca hazırlanan ‘narkoterör raporu’nda, terör örgütü PKK’nın hintkeneviri üretimi ve ticaretinden yılda 500 milyon TL, uyuşturucu kaçakçılığından 1.5 milyar dolar gelir sağladığı bildiriliyor.

İşte Arseven’in yazısı:

Terör örgütü uyuşturucu ticaretini bizzat organize ediyor…

PKK/KCK/PYD terör örgütüne; uyuşturucu ile mücadele eden Emniyet birimleri tarafından yapılan operasyonlar neticesinde gerçekleştirilen tespitler, PKK/KCK/PYD’nin sadece uyuşturucu madde ticaretini yapan şahıslardan gelir elde etmekle kalmadığı, uyuşturucu madde ticaretinin tüm aşamalarında rol oynadığını ortaya koyuyor.

Çalışmalar, Terör Örgütü’nün, uyuşturucu ticaretini bizzat koordine ettiğini, ülkemiz sınırları üzerinden uyuşturucu madde nakliyesi yapan ve illegal giriş yapmaya çalışan, tüm şahıs ve organizasyonlardan vergi adı altında haraç aldığını, Avrupa’da uyuşturucu dağıtımında etkin olduğunu, PKK’ya haber vermeden uyuşturucu madde ticareti yapan şahıs veya organize gruplara ait uyuşturucu maddelere örgüt tarafından el konulduğunu, uyuşturucu imalatı yapan organizasyonlara yer temini ve koruma sağladığını, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizdeki yasa dışı kenevir ekiminde aktif rol oynadığını, PKK’nın uyuşturucu ticareti ile ilgili operasyonlarını örgüt içerisinde özel hücrelerin yürüttüğünü ve diğer teröristlerin bu konuda bilgilendirilmediğini ortaya koyuyor.

Uyuşturucu madde imal ve ticareti ile profesyonel düzeyde uğraşan ve iç içe olan PKK/KCK/PYD terör örgütü;

Uyuşturucu ekimi, imalatı, nakliyesi, dağıtımı ve sokak satışları ile uyuşturucu üreticisi ve kaçakçılarından komisyon alma safhalarında aktif olarak rol almaktadır. Bu safhalar bizzat kendi örgüt elemanları tarafından organize ediliyor ve yönetiliyor.

******************************

PKK, NARKOTERÖR’ÜN HER YERİNDE!..

Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı verilerine göre teröörgütü PKK ve diğer uzantıları KCK ve PYD, uyuşturucu ticaretinden bir hayli nemalanıyor. Örgüt, bu ticaretten haraç/pay almanın yanı sıra, bizzat kendisi uyuşturucu ticaretini aktif olarak yönetiyor.

pkk_0182e90b516f028a1eb67f308e9d3331.jpg

İçişleri Bakanlığı’nca hazırlanan ‘narkoterör raporu’nda, terör örgütü PKK’nın hintkeneviri üretimi ve ticaretinden yılda 500 milyon TL, uyuşturucu kaçakçılığından 1.5 milyar dolar gelir sağladığı bildirildi.

ELDEKİ deliller, PKK/KCK/PYD’nin uyuşturucu madde ticaretinin tüm aşamalarında rol aldığını ortaya koymaktadır. Örgüt, yasa dışı  kenevir ekimini, bu alanın en kazançlı yöntemi olarak görmektedir. Bilhassa Doğu ve Güneydoğu Anadolu kırsalında kenevirden elde ettiği esrar ticaretinden büyük gelir elde eden örgüt, bu süreci bizzat organize etmenin yanı sıra köylülere ve bölge insanına kenevir ektirmekte veya kenevir ekimine teşvik etmekte, üretilen esrardan komisyon almaktadır. Güvenlik güçlerinin operasyonları, DHKP/C, TİKKO ve FETÖ terör örgütlerinin de kara uyuşturucu ticaretinde yer aldıklarını ortaya koymaktadır.

OPERASYONLAR

Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı yetkilileri, “uyuşturucu!” işinden büyük kaynaklar elde eden Terör Örgütü’ne yönelik belli başlı operasyonları şu şekilde sıraladılar:

* 2014 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, PKK/KCK/ PYD terör örgütü tarafından kenevir ekim ve üretimi yapılan bölgede gerçekleştirilen operasyonda 4.700 kg toz esrar ile 1 adet uzun namlulu silah ele  geçirilmiştir. Operasyon esnasında, uyuşturucuyu korumaya çalışan teröristler ile yaşanan çatışmada bir güvenlik görevlisi yaralanmıştır. Yaşanan çatışmanın ardından teröristler, arazi ve hava koşullarının olumsuzluğundan istifade ederek kaçmışlardır.

* 22 Haziran-3 Temmuz 2016 tarihleri arasında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde PKK/KCK/PYD terör örgütünün Lice-Hazro-Kocaköy kırsalında yürüttüğü uyuşturucu faaliyetlerini sonlandırmak üzere güvenlik güçlerimiz tarafından icra edilen Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam ÖZATAK Operasyonu neticesinde 6’sı ölü olmak üzere 14 terörist ele geçirilmiştir. Bu operasyonda 3 askerimiz ise şehit olmuştur. Operasyon kapsamında;

 • 67,9 milyon kök kenevir bitkisi,
 • 17, 4 ton esrar maddesi,
 • 19 adet uzun namlulu silah,
 • 6 adet tabanca,
 • Bombalı eylemlerde kullanılmak amacıyla çalınan veya gasp edilen 3‘ü kamuya ait olmak üzere 22 araç, 43 adet el yapımı patlayıcı ele geçirilmiştir.

2016 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, PKK/KCK/ PYD terör örgütü tarafından ekim ve üretimi yapılan bölgede yapılan aramada; Operasyon kapsamında;

 • 2.2 ton esrar maddesi
 • 10.000 kök kenevir bitkisi
 • 8 adet ruhsatsız tabanca
 • 50 adet fişek
 • Çok sayıda örgütsel doküman ele geçirilmiş, 5 örgüt üyesi tutuklanmıştır.

2019 yılı içerisinde özellikle kırsal alanda olmak üzere Diyarbakır ilinde PKK/KCK/PYD terör örgütü tarafından ekim ve üretim yapılan bölgelerde terör örgütünün bu kapsamda finansman elde etmesinin önüne geçmek için güvenlik güçlerince yapılan operasyonlarda;

 • Yaklaşık 32 ton esrar,
 • 33.330.731 kök hint keneviri,
 • 39 adet sığınak,
 • 10 el bombası,
 • 12  adet  piyade tüfeği,
 • 6 adet tabanca,
 • 2691 adet fişek,
 • 20 el yapımı patlayıcı madde yakalanmıştır.

Operasyonlar sırasında güvenlik güçleri ve terör örgütü üyeleri arasında çıkan silahlı çatışmalar neticesinde 8 örgüt üyesi ölü olarak ele geçirilmiştir. Terör Örgütünün Uyuşturucu İmalat ve Kara Ticaretindeki Rolü Terör örgütü PKK/KCK/PYD bir dönem Lübnan’ın Bekaa Vadisinde bulunan kamp bölgelerinde (Baelbek ve Hermen kenevir ve haşhaş ekimi yaparak kurduğu laboratuvarlarda uyuşturucu imal etmekteydi. Şimdilerde ise Kuzey Irak kamplarında ve ülkemiz sınırına yakın sınır köylerinde uyuşturucu imal ederek nihai pazara sunduğu bilinmektedir. Bilhassa Afgan afyonunu işleyerek elde ettiği eroinin Avrupa pazarında arzına büyük önem vermektedir. Güvenlik güçleri, tarafından örgütün 1980 yılından günümüze çok sayıda uyuşturucu imalathanesi ele geçirilmiş, çok sayıda imal malzemesi ve uyuşturucuya el konulmuştur.

Yapılan çalışmalar, Terör Örgütü PKK/KCK/PYD’nin uyuşturucu üretici ve kaçakçılarından büyük miktarlarda komisyon ve haraç aldığını göstermektedir.

PKK Terör Örgütünün Dünya’daki Narkoterör Faaliyetleri… 

Emniyet raporlarında, PKK Terör Örgütü’nün “küresel çaptaki” faaliyetleri hakkında da dikkat çekici bilgiler  yer alıyor:

PKK/KCK/PYD terör örgütü uyuşturucu faaliyetlerine tacir ve üreticilerden komisyon alarak başlamış olsa da son zamanlarda uyuşturucunun Avrupa sokak piyasasını kontrol etmeye kadar ilerlemiştir. PKK/KCK/PYD Avrupa’da uyuşturucu dağıtımını bizzat organize etmekte ve yönetmektedir. Uyuşturucu fiyatlarındaki yüksek kâr oranları örgütün sokak dağıtımına yönelmesinin en önemli nedenidir. Bu durum birçok uluslararası raporda da yer almıştır. 1970’li yıllardan itibaren Kürt diasporası Avrupa’da geniş bir alana yayılmıştır. Örgüt, Türkiye ve Avrupa’nın genelinde üslenme fırsatı bulmuş olsa da terör eylemlerini Türkiye’nin doğu ve güneydoğu bölgelerinde yürütmüştür. PKK/KCK/PYD‘nin geniş alanlara yayılımı örgütün terör kampanyasının yanı sıra diğer kriminal faaliyetlerine de avantaj sağlamaktadır. Örgüt üyeleri arasında hiyerarşik bir yapının bulunması, iletişim ağı ve kurye sisteminin verimli bir şekilde işlemesi, uyuşturucu organizasyonlarının korku ve tedirginlikten dolayı örgütle rekabetten çekinmesi, PKK/KCK/PYD’ye uyuşturucu dağıtımında uygun bir atmosfer sağlamaktadır.

Güney Amerika’daki uyuşturucu  kartellerinin dağıtımında uyguladığı yöntemleri, PKK/KCK/ PYD terör örgütü Avrupa ülkelerinde rahatlıkla uygulamaktadır. Güney Amerika’daki kartellerin kullandıkları paravan şirketleri ile maaşlı dağıtım elemanlarının yerine, PKK/KCK/PYD terör örgütü siyasi amaçlı dernekleri ve deşifre olmamış militanlarını kullanmaktadır.

* PKK/KCK/PYD terör örgütünün başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde aktif olarak uyuşturucu ticareti yaptığını gösteren birçok örnek mevcuttur. Uluslararası raporlarda gösterildiği üzere uyuşturucu ile adı yan yana rahatlıkla anılabilecek olan bu örgüte yönelik; 1987-2008 yılları arasında Avusturya, Bulgaristan, Danimarka, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada, Moldova, Norveç, Portekiz, Polonya, Slovenya, Venezuella, Yunanistan ve dağılmadan önce Yugoslavya ülkelerinde gerçekleştirilen toplam 38 operasyonda PKK/KCK/PYD ‘ye üye 109 şahıs ile birlikte,

 • 871 kg eroin
 • 3,5 kg kokain
 • 10.000 adet amfetamin tablet ele geçirilmiştir.

02.09.2017 tarihinde Belçika haber ajansı Belga’nın yaptığı “PKK uyuşturucu sevkiyatını Belçika’dan yapıyor” başlıklı makaleye göre, Avusturya ve Belçika’da düzenlenen operasyonlarla PKK’nın Avrupada’daki uyuşturucu ağlarından birinin çökertildiği belirtilmiştir. Ayrıca makalede merkezi Flaman Bölgesi’ndeki Hasselt kenti olan şebekenin, uyuşturucuları Avrupa’ya Belçika’nın Anvers ve Hollanda’nın Rotterdam limanlarından soktuğu ve limanlardan alınan uyuşturucuları Hasselt’teki bir evde 5’er kiloluk paketlere bölerek arabaların gizli bölmelerine yerleştiren şebeke üyelerinin, bunları Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda ve İşviçre dahil Avrupa’nın yarısında piyasaya soktuğu söylenmiştir. Soruşturma kapsamında yapılan ve tarihi açıklanmayan bir baskında Hasselt’teki evde;

 • 30 kg kokain,
 • 12 kg eroin,
 • Çok sayıda sentetik uyuşturucu hap, silah,
 • 800 bin Avro para ele geçirilmiştir.

Ayrıca Avusturya’da 4 kişi toplam 21,5 yıl hapse mahkum edilirken, kaçan beşinci kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır. Belçika’da ise aralarında ismi açıklanmayan şebekenin lideri dahil 10 kişi gözaltına alınmıştır.

Örgütün Suriye pazarı

Flamanca yayın yapan Het Belang van Limburg gazetesinin haberinde ise şebekenin sadece eroinden yılda milyonlarca Avro elde ettiği ve bunu terör örgütü PKK’ya aktardığının öngörüldüğü belirtilmiştir. Terör Örgütü’nün Suriye Pazarı Suriye Görev Gücü kapsamında görevlendirilen personel, terörden arındırılan bölgeleri uyuşturucudan temizlemeye devam etmektedir. 17 Temmuz’da Suriye/Azez görev gücünde görevli personel tarafından, danışmanlık görevi kapsamında yürütülen planlı operasyon ile Menbiç istikametinden Azez bölgesine uyuşturucu madde taşıdığı tespit edilen araca operasyon düzenlenmiş ve araçta yapılan aramada gizlenmiş vaziyette 41 kilo 540 gram captagon hap ele geçirilmiştir.

Ayrıca Suriye/Afrin görev gücünde görevli  Türk Emniyet Personeli tarafından da Raco Bölgesinde bir deterjan fabrikasında terör örgütü mensuplarınca uyuşturucu captagon ham maddesi imalatının yapıldığı bilgisi alınması üzerine, 18.07.2018 günü operasyon gerçekleştirilmiş ve 1 ton captagon ham maddesi (amfetamin) ve captagon imalatında kullanılan çeşitli kimyasallara ve makinalara el konulmuştur.

**************************

PKK/KCK/PYD 1980-2020 ARASI UYUŞTURUCU TABLOSU

Olay/operasypon sayısı          461

Şüpheli sayısı  1,493

Esrar/kg          95,730

Erogin/kg        5,450

Afyon/kg         71,2

Bazmorfin/kg  4,315

Kokain/kg        9,4

Ecstasy /adet  137,477

Asetik Anhidrit/lt        28,348

KenevirBitkisi/kök       121,524,618

tablo_e35489aa3fdabfccbefb521f7b6cf360.jpg
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.