Site Rengi

DOLAR 7,5575
EURO 8,9826
ALTIN 474,07
BIST 9,7776
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Rüzgarlı

Tüm borçlar silinebilir olmalıdır

07.09.2020
191
A+
A-

Bir borçlu düşünün…

Bir sebepten dolayı bir yerden borç almış ve borcun vadesi gelince ödeyememiş. Alacaklı ne yapsın? Mecbur, alacağının geri ödenmesi için bekleyecek. Lakin bir yıl geçmiş, borçlu borcunu ödeyememiş. İki yıl geçmiş, yine ödeyememiş. Üç yıl geçmiş, ödeyememiş. Dört,  beş, altı… 

Aslında borçlu geri ödemek istiyor; ama ödeyecek gücü yok. Kendisinin, kaderin cilvesi diyelim, ödeyebilecek gücü kalmamış. Ne olmuşsa olmuş, işler güçler ters gitmiş ve ekonomik faaliyetlerin dışında kalmış.

Peki, böyle bir durumda ne olur? 

Bu durum böyle sürgit devam ederse, borçlu ve ailesi mahvolur dağılır. Alacaklılar, içinde bulundukları düzene göre borçluya her türlü baskıyı tesis ederler. Borçlu ve ailesi köleleşir. Borç, mirasçılarını bile tehdit eder. Hatta bazen bor, çok farklı boyutlara evrilir ve toplumu ifsat etmeye başlar.

Bu duruma tarihten birçok örnek verelim. 

Mekke’de, faizle borç para verip sonra da borçluyu tahakküm altına almak cahiliye dönemi Kureyş’inin en önemli uygulamalarından biriydi. Ödeme gücü kalmayan ve o sisteme itiraz eden veya başkaldıran topluluklar tamamen ortadan kaldırılıyor ve varlıkları ganimet olarak Kureyş tarafından yağmalanıyordu. Eğer bir kişi borcunu ödeyemezse teminatlarına el konuluyor; bu yetmezse tüm mal varlıkları elinden alınıyordu. Bunlar da borcunu ödemeye yetmez ise erkek çocukları köle olarak satılıyordu.

Bunun dahi borcunu geri ödemeye yetmediği durumlarda borçlunun kız çocukları elinden alınıyordu. Bu kızlar panayırlarda babasının borcu ödeninceye kadar seks kölesi olarak çalıştırılıyordu. Bu uygulama oldukça yaygın bir uygulamaydı. 

Günümüz sistemi de aslında bundan pek farklı değildir. Bir adam borcunu ödeyemesin, başına gelmedik kalmaz. Kademe kademe her şeyini kaybeder. Malını, ailesini, onurunu…  

Borçlar artıkça ve kaybettikçe de o adamın tekrar derlenip toparlanma imkanı olmaz. Topluma faydalı olabilme şansını yitirir. Hayata dahi küserek canına kıyanlar olabilir.

İşte bu yanlış bir kurgudur. Bunun bir şekilde sistematik olarak düzeltilmesi gerekir. Çünkü sürekli borçluluk hali diye bir şey olmaz ve olmamalıdır.

Günümüzde teknik bir hesaplama yaparak bir borcun geri ödenememe süresi hesaplanabilir. O süre bitince, borcun tamamen silinmesi gerekir. Resmen, her türlü yükümlülükleri ile birlikte borcun yok edilmesi gerekir. 

Diyelim ki teknik bir hesaplama yaptınız ve bir kişinin borcunu 8 yıl boyunca geri ödeyemez ise ondan sonra geri ödemesinin mümkün olmadığını belirlediniz.

O zaman şunun kanunen tesis edilmesi gerekir. Bir kişi geri ödemek istediği halde borcunu 8 yıl boyunca ödeyemez ise o kişinin borcu tüm yükümlülükleri ile birlikte tamamen silinir. Bu durumda 8 yıldan fazla borçluluk hali olamaz. 

Buna birkaç örnek verelim. 

Diyelim ki kişi bir yerden borç aldı ve bir teminat da verdi. Vadesi gelince borcunu ödeyemedi. Buna karşılık teminatına el konuldu. Bunlar birbirini karşılıyorsa, sorun yok. Ama karşılamıyorsa, kişinin başka varlıklarına el konulur ve borç kapatılır. 

Peki, kişinin elinde hiçbir varlığı yoksa ne olacak?

Kişi sürekli borç ödeyecek. Ama borçları da hiç eksilmeyecek! Bu durumda o kişiyi ve ailesini toplumda yok ediyorsunuz demektir. Köleleştiriyorsunuz demektir.

Halbuki böyle bir durumda bir kişi 8 yıl boyunca borcunu ödeyemiyor ise o borç toptan silinmelidir. Diyebilirsiniz ki böyle bir durumda kimse kimseye borç vermez.

Hiç merak etmeyin. İnsanlar birbirlerine borç vermeye devam ederler. Ama siz belli bir süre kısıtı koyarsanız, alacaklılar borçlunun durumunu da çok yakından takip ederler. Onun borçlarını geri ödeyebilmesi için gereken kolaylıkları gösterirler.

Gereken tavsiyelerde bulunurlar. Sonunda belki de kendileri durumu yakından görecekleri için alacaklarından yüce değerler uğruna vaz geçebilirler. Zaten vaz geçmeseler dahi sistem 8 yıl sonra borcu tüm yükümlülükleri ile birlikte düşürür.

Burada aklınıza taksitli satışlar gelebilir. Aslında aynı şey. Diyelim ki belli bir taksitten sonrasını kişi ödeyemedi ve ödeyebilme imkânı da yok. Geri ödeme durduğu andan itibaren süre başlar ve kalan borç 8 yıl takip edilir. Sekiz yılın sonunda da bir hesap yapılarak tüm yükümlülükleri ile birlikte silinir. 

Şimdi tabi ki bu işin nasıl suiistimal edilebileceğine ilişkin aklınıza birçok örnek ve şekil gelecektir. Unutmamak gerekir ki mevcut durumda da birçok suiistimaller yapılıyor. Hatta sistem neredeyse suiistimaller üzerinden yürütülüyor. Lakin suiistimaller sistem kurgusu içerisinde istisnalardır ve istisnalar kaideyi bozmaz. 

Daha birçok açıdan değerlendirilebilir. Temel konu, hiçbir borcun ilelebet sürdürülmemesi gerektiği konusudur. Her borç, belli bir süre sonunda tüm yükümlülükleri ile birlikte resmen düşürülmelidir. Sistem bu şekilde kurgulanmalıdır.

Buna uygun bir kanun çıkarılmalıdır.

Bu şekilde olursa, mevcut durumdan çok daha insancıl, ekonomik ve faydalı sonuçlara vesile olur. Aksi takdirde on milyonlarca insanı “borçluluk” bahanesi ile sistem dışına itmiş oluruz.

Mevcut sistemde on milyonlarca insanın “borçluluk” bahanesiyle baskı altında tutulduğu, ailelerin dağıldığı, hayallerin yok edildiği, hayata küsüldüğü, ekonomik faaliyetlerden mahrum edildiği gayet iyi bilinen bir gerçektir.

Kredi kartı mağdurlarını saymıyorum bile.

Neticede, borçluluk halinin sınırlandırılması ekonomiyi her açıdan canlandıracaktır. Tabi ki konuşulacak anlatılacak birçok teknik detay var. Onların her biri çalışılır. Ama ana prensip değişmez.

Hiçbir borç 8 yıldan fazla sürdürülemez. Sekiz yılın sonunda tüm yükümlülükleri ile birlikte silinmelidir.

Vesselam…
Prof. Dr. Mete Gündoğan

YORUMLAR

 1. Avatar Murat dedi ki:

  Çok saçma. Türkiye gibi bir ülkede böyle birşey yapılırsa birçok kişi ödeme gücü olmasına rağmen borcunu ödemez. Bu da kaos oluşturur. Buna Kureyşi dönemini örnek vererek bağdaştırmak ta nasıl bir mantık?
  Borç Faizi sınırlandırılmalı” deseniz yine olur. Ama önerinizin hiçbir mantığı yoktur maalesef.

 2. Avatar Asuphi Aydın dedi ki:

  ACİLEN LAİKLİK TARTIŞMAYA AÇILMALI
  1-KİŞİLİKSİZ İDAELSİZ
  2-İTİBAR KAZANMAYI
  ZENGİN OLMAK PİYANGODAN LOTODAN KUMARDAN AVANTADAN KAZANACAĞI PARAYA BAĞLAYAN
  3-İTİBARLI OLMAYI LAYIK OLMADIĞI HALDE BER MEVKİ VE MAKAMA SAHİP OLMAK OLDUĞUNU ZANNEDEN AŞSĞILIK KOMPLEXLİ
  4-GİDEREK BAMUS MEFHUMUNU
  5- HELAL HARAM DUYGUSUNU KAYBETTİREN BU LAİK DİNSİZ EĞİTİM SİSTEMİNDE SÖZDE EĞİTİLEN 80 yaş altı nesil içerisinden
  1-Komunistler
  2-Dindar ama hilekar
  3-Dindar ama namussuz
  4- Aşağılık komplexli Yalancı Brokratlar
  5-Dünyanın en hain en kanlı en sinsi Şerefsiz Ahlaksız Mason lar
  6-Hdpkk, Dhkpc, Gibi terör örgütleri
  7-Sayguncu ihale mafyaları
  8-FETÖ
  (Ne kadar şer varsa hepsi)
  ÜRETİLMEKTEDİR BU LAİK EĞİTİM MÜFREDATI İLE.

  Bu Sözde Aytaşlığın. Moda haline getirildiği Eğitim Ortamında
  KİMSE DİNİ EĞİTİM ALDIM ÇOCUĞUMU EĞİTTİM DEMESİN
  ZİRA TEMEL İLK EĞİTİM İLE SAĞLIKLI DÜŞÜNME KABİLİYETİ YİTİRTİKEN BİR TOPLUMDA DİNİ EĞİTİM ETKİSİNİ YİTİRİR

  SORUN AYYAŞ ÇAĞGAŞ LAİK EĞİTİM .
  Bu yüzden bu eğitimin ürettiğisuç ve suçmakineleriile
  Baş etmek için Aynı EĞİTİMİ görmüş
  5000000 Güvenlik ve ADALET personeli bi işe yaramamaktadır